Seyahat

Trabzon’daki Hasanpaşa Hamamı açılıyor

Genç, 1890’lı yıllarda 2. Abdülhamid zamanında Anadolu’da birçok şehirde han, hamam, kervansaray, mektep gibi eserler yapıldığına işaret ederek, şunları kaydetti:

“Onların bir tanesi de bu. Tarihin bize emanet ettiği bir eser. Askeri hamam olarak teşekkül ettirilmiş binamız ve hamam olarak da kullanılmış ama zamanla bırakılmış, terk edilmiş. Biz göreve geldiğimizde bu konuyla ilgili valimizle yaptığımız istişarede devralmak talebimizi kendilerine ilettik ve burayı devraldık. Valiliğimizin desteğiyle kurul onaylı projemiz doğrultusunda tamamen orijinaline uygun gün yüzüne çıkardık.”

Hasanpaşa Hamamı‘nda göbek taşı, halvet odası, körük, fıskiye, abdesthane, kurna, çeşme, musluk ile lif, kese, tas, peştamal gibi birçok unsurun aslına uygun teşhir edileceğine dikkati çeken Genç, restorasyonun tamamlanmasıyla 7 Eylül Perşembe günü müzeyi hizmete açacaklarını aktardı.

Genç, askeri temalı olması dolayısıyla balmumundan yapılmış resmi kıyafetli heykeller, askeri giysi, dürbün, at arabası, eski silah ve mermilerin de müzede sergileneceğini belirterek, şu bilgileri paylaştı:

“Hamamda ateşin nerede yandığı, ışıklandırmanın nasıl sağlandığı, suyun nasıl ısıtıldığı ve hamam içine nasıl dağıtıldığı gibi eski dönem hamamlarının işleyiş teknikleri bütün yönleriyle yansıtıldı. Ayrıca hamamın bahçesini de yeniden düzenledik. Oturma ve dinlenme alanlarıyla ziyaretçilerin o eski kültürü bizzat yaşayabileceği bir temada bahçemizi hazırladık. Trabzon halkıyla bütünleşecek, sosyal ve kültürel yaşamın çok önemli parçası olacak bir tarihi mirası daha hayata kazandırmaktan büyük mutluluk ve onur duyuyoruz.”

İlgili Haberler