Dünya

SON DAKİKA: İsrail en büyük korkusu için gizli silah kullanacak

Sürpriz bir saldırıya İsrail’i adeta alt üst eden Hamas, saldırının ilk 20 dakikasında 5000 füze fırlattı. 50 yıl sonra İsrail’e resmi olarak savaş ilan ettiren Hamas’ın saldırıyı Mossad ve diğer istihbarat örgütlerinden nasıl gizlediği hala belirsizliğini koruyor. Hamas’ın gizli saldırıyı nasıl planladığı ise ilk olarak Rus televizyonunda ‘kısmi’ olarak netlik kazandı. Rusya’nın devlet kanalı RT Arabic’e konuşan üst düzey Hamas yetkilisi Ali Baraka, konuyla ilgili ‘Hamas’ın Gazze’yi yönetmeye çalıştığını göstermek istedik. İsrail’e 2.5 milyon insanla uğraştığımızı düşündürttük. Bu süreçte Hamas büyük bir saldırıya hazırlanıyordu. Saldırı saati tamamen gizli tutuldu, sadece en üst düzey isimler zamanlamayı biliyordu. Hamas son yıllarda ‘Rasyonel’ bir mantıkla ilerledi. Herhangi bir savaşa girmedik’ dedi.

REHİNE SORUNU

İsrail ordusu rehine sayısını son olarak 224 olarak güncelledi. Beklenen kara harekatında ise ordunun en zorluk yaşayacağı konulardan biri bu. Fransa Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi’nde (CNRS) İsrail’i inceleyen sosyolog Sylvaine Bulle, “Rehinelerin hayatları bir öncelik değilse İsrail toplumu bunu affetmez” dedi. İsrail ordusu ise bu hafta havadan bıraktığı notlarda rehinelerin yerlerini söyleyen Gazzelilere para ve güvenlik garantisi vereceğini öne sürdü.

İSRAİL’İN KARA HAREKATI

İsrail ordusuna ait tanklar bugün Gazze sınırlarına girdi, kısa bir süre sonra ise ayrıldı. 2.3 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze’nin altı ise adeta bir yer altı şehri gibi. Yoğun tünel ağı Mısır’dan İsrail’e uzanırken bu tünellerde Hamas kuvvetleri silah, operasyon ve lojistik faaliyetlerini yapıyor. Bazı tüneller yerin 40 metre altına kadar uzanırken Hamas kuvvetleri olası bir kara harekatında burada hızlıca konum değiştirip İsrail’i zor durumda bırakmayı hedefliyor.

Son dakika... Hakan Fidan'dan İsrail'e 'Kara harekatı' uyarısı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRSon dakika… Hakan Fidan’dan İsrail’e ‘Kara harekatı’ uyarısıHaberi Görüntüle

SÜNGER BOMBASININ SORUNLARI VE DİĞER CİHAZLAR

İsrail ordusu askerleri ‘sünger bombası’ ile yaptıkları çalışmalarda defalarca sakatlandı, bazı askerler görme yetisini kaybetti. Yanı sıra askerler tünellerdeki Hamas üyelerini tespit etmek için robotları kullanacak. Robotların yanı sıra mikro İHA’lar da tünellerde kullanacak. Keşif amaçlı kullanılması planlanan bu İHA’lar İsrail merkezli Roboteam şirketi tarafından üretildi. İsrail Özel Kuvvetleri tarafından kullanılan ‘Fırlatma robotu’ isimli cihaz ise tüneller için en ideal malzeme konumunda. Uzaktan çalışan bu robot, hedefe vardığı anda sensörleri sayesinde patlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRHamas İsrailli generali esir aldı! Dünyanın konuştuğu görüntüHaberi Görüntüle

ABD’Lİ BİNBAŞIDAN YERALTI SAVAŞI AÇIKLAMASI

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Eski ABD’li binbaşı John Spencer, yer altında savaşmanın ‘binalarda savaşmaktan çok su altında savaşmaya benzediğini’ söylüyor ve ekliyor:

‘Yüzeyde çalışan hiçbir şey yerin altında aynı verimi sağlamıyor. Görmek, nefes almak, gezinmek, harita çıkarmak, iletişim kurmak için özel ekipmanlar gerekiyor’

TÜNELLERİN ÖZELLİĞİ

Bazıları onlarca yıl önce kazılan tüneller günümüz itibariyle sığınma ve saklanmadan çok İsrail ordusu için pusu görevi görüyor. Standart bir tünel 2 metre yüksekliğinde ve 1 metre genişliğinde. Bazı tüneller ise adeta şehir gibi, özel havalandırma, elektrik, su kaynaklarının yanı sıra dinlenme istasyonları ve cephanelik bile bulunuyor. Hatta bazı bölgelerde silah ve inşaat malzemelerinin taşınması için küçük bir raylı sistemin bile olduğu düşünülüyor.

11 günde cehennem! ABD'liler kan donduran fotoğrafları yayınladı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR11 günde cehennem! ABD’liler kan donduran fotoğrafları yayınladıHaberi Görüntüle

ABD basını yazdı! Hamas'a silah sağlayan iki ülke

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRABD basını yazdı! Hamas’a silah sağlayan iki ülkeHaberi Görüntüle

İsrail ve ABD ajanlarını uyutan taktik! Hamas'ın yeraltına kurduğu gizli düzenek

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRİsrail ve ABD ajanlarını uyutan taktik! Hamas’ın yeraltına kurduğu gizli düzenekHaberi Görüntüle

İlgili Haberler