Seyahat

Sivas’ta Savaş Atları Müzesi’ni 600 bin kişi ziyaret etti

Sivas-Ankara kara yolu Nuri Demirağ Havaalanı Kavşağı yakınlarında bulunan tarihi Haralar bölgesinde 251 bin metrekarelik alanda yapılan Hamidiye Kültür Bahçesi’ndeki müze, yoğun ziyaretçi çekiyor.

Müzede, Mustafa Kemal Atatürk, Fatih Sultan Mehmet, Kanuni Sultan Süleyman, Abdülhamid Han, Attila ve Cengiz Han’ın at üzerindeki bal mumu heykelleri, Sivas’ta yetişen at cinsleri, dünyada ve Türkiye’deki bazı at çeşitleri, savaş atları ve süvarilerin kullandığı kıyafetler yer alıyor.

Savaş Atları Müzesi Sorumlusu Semih Vergi, müzenin 29 Ekim 2021’de hizmete açıldığını söyledi.

Müzenin 1800 metrekare kapalı alanda kurulduğunu ve iki galeriden oluştuğunu belirten Vergi, “Burası restorasyon geçirmiş tarihi bir bina. Öncesinde Abdulhamid Han döneminde oluşturulmuş bir numune çiftliği ve sonrasında hara olarak hizmet vermiş. ‘Uzunyayla atları’ dediğimiz Anadolu ırkını burada yetiştirip Osmanlı ordusuna kazandırmış bir hara” dedi.

Sivas'ta Savaş Atları Müzesi’ni 600 bin kişi ziyaret etti - 2

“BU TEMADA TEK MÜZE”

Vergi, bu nedenle konsepti savaş atları olarak belirlediklerini anlatarak, “Dünyada bu konseptte, bu temada belirlenmiş tek müze. Müzenin ilk galerisinde savaş atları hakkında bilgiler veriyoruz. 10 farklı coğrafyada, savaş meydanlarında önem ihtiva eden ırkların birebir heykelleri müzemizde mevcut” diye konuştu.

Sivas'ta Savaş Atları Müzesi’ni 600 bin kişi ziyaret etti - 3

“ÖZELLİKLE HAFTA SONLARI YOĞUN İLGİ GÖRÜYOR”

Süvarilerin dönemsel olarak giydiği zırhları birebir canlandırmalarla sergilediklerini dile getiren Vergi, şunları kaydetti:

“Savaşta kullanılan ve atın ihtiyacı olan yardımcı malzemeleri sergiliyoruz. Birinci galeride Fatih Sultan Mehmet ve atı Küheylan, Abdülhamid Han ve atı Ferhan, Mustafa Kemal Atatürk ve atı Sakarya’yı üç boyutlu dekoratif canlandırmalarla ziyaretçilerimize sunuyoruz. İkinci galeride ise buranın tarihçesi, Anadolu’da bulunan yurt ocakları ve savaşa hazırlık oyunları ile atlı spor oyunları, at yarışları hakkında bilgi verdiğimiz dekorlar mevcut.”

Sivas'ta Savaş Atları Müzesi’ni 600 bin kişi ziyaret etti - 4

Müzenin, tarihi bir binada kurulmasından dolayı yoğun ilgi gördüğünü vurgulayan Vergi, “Müzemiz açıldığı tarihten itibaren 600 bine yakın ziyaretçi ağırladı. Yaz sezonunda bulunmamız nedeniyle özellikle hafta sonları çok yoğun ilgi görüyor. Özellikle hükümdarlarımızın, Mustafa Kemal Atatürk’ün silikon heykellerine insanlar daha çok ilgi gösteriyor” ifadelerini kullandı.

İlgili Haberler