Dünya

Peru’da doğal gaz hattı çalışmaları esnasında 8 mumya bulundu

Arkeologlarca pek çok tarihi katmana sahip bir “soğan” olarak tanımlanan 10 milyon nüfuslu Lima’da doğalgaz çalışmalarındaki kazılarda tarihi kalıntılara rastlandı.

Şehirde doğal gaz dağıtımı yapan Calidda şirketinde çalışan arkeolog Jesus Bahamonde, yaptığı açıklamada, şirketin 19 yılda gaz hatlarını genişletmeye yönelik kazı çalışmalarında mumyalar, çömlekler ve tekstil ürünleri de dahil olmak üzere 1900’den fazla farklı arkeolojik eser ortaya çıkarıldığını söyledi.

Bahamonde, “Lima’nın mahalleleri ve sokaklarının altında saklı olan kayıp tarihinin sayfalarını gün yüzüne çıkarıyoruz.” dedi.

400’den fazla büyük arkeolojik alanın bulunduğu şehirde doğalgaz hattı genişletme çalışmaları sırasında 8 mumyaya rastlandı. Ayrıca, kazılarda çeşitli objeler bulundu.

Arkeologlar, buluntuların İchma adı verilen İnka öncesi döneme ait olduğunu düşünüyor.

Yeni mezar, daha önce keşfedilen 28 mezardan yaklaşık 100 metre uzakta bulundu. Mumyalardan altısının çocuklara, ikisininse yetişkinlere ait olduğu açıklandı. 

Uzmanlar alanın muhtemelen bir çocuk mezarlığı olduğu görüşünde. Çocukların anemi yani kansızlık hastalığından ölmüş olabilecekleri düşünülüyor.

Lima çevresindeki İchma yönetimi, MS 1100 civarında başlayıp 15. yüzyılın sonlarında İnka İmparatorluğu’nun kontrolüne girene dek devam etti.

İlgili Haberler