Dünya

Katil balina saldırılarına karşı yeni savunma yöntemi: Heavy metal

Tekne işletmecileri, bilim insanlarını şaşkınlığa uğratan bu soruna çözüm bulmak için çevrimiçi forumlara ve sosyal medya platformlarına yönelmek zorunda kaldı.

Bazıları artık özel hazırlanmış thrash ve heavy metal çalma listelerini Facebook gruplarında, Telegram sohbetlerinde ve diğer çevrimiçi platformlarda  paylaştıklarını söyledi.

Paylaşılanlardan biri, Spotify’daki “Metal for Orcas” (Orkalar için Metal) adlı bir çalma listesi. Listede “The Blood of Power”, “Infinite Terror”, “Stretched and Devoured” ve “Exceptionally Sadistic” gibi heavy metal şarkıları yer alıyor.

Yaklaşık 60 bin üyesi olan “Orca Attack Reports” (Orka Saldırıları Haberleri) adlı Facebook grubunda, denizcilik camiasından bazıları orkalarla olan etkileşimlerini paylaşıyor ve onları caydırmak için fikir alışverişinde bulunuyor.

Facebook grubundaki bir kişi yüksek sesle müzik çalmanın “oyunun kurallarını değiştirdiğini” söylerken, bir başka denizci bu yöntemin katil balinaları teknesine saldırmaktan ve zarar vermekten caydırmadığını söyledi.

İlgili Haberler