Kültür & Sanat

İsrail’i eleştiren Fazıl Say’ın İsviçre konserleri iptal edildi

İsrail’in Gazze’de sivillere yönelik katliamını eleştiren müzisyen Fazıl Say, İsviçre’deki konserlerinin iptal edildiğini açıkladı.

ensonhaber.com

İsrail’in Hamas saldırılarını bahane ederek Gazze’de başlattığı misillemelerde 4 binden fazla sivil hayatını kaybederken 1 milyondan fazla Filistinli de göçe zorlandı.

Batılı ülkelerin adeta korumasında 13 gündür devam eden soykırım, vicdanı olan herkesi yaralıyor, sesini yükseltiyor.

Piyanist Fazıl Say da bu katliama sessiz kalmayarak Hamas’ın İsrailli sivilleri kaçırmasının yanında Gazze’ye sivil hedefler gözetilmeden yapılan saldırıları kınayan paylaşımlarda bulundu.

İsviçre konserleri iptal edildi

Fazıl Say’ın paylaşımları konser takviminin olduğu İsviçre’de ve organizatör firma olan Migros’ta rahatsızlığa neden oldu.

Fazıl Say, konserlerinin iptal edildiğini sosyal medya hesabından şu ifadelerle paylaştı:

Malesef

Barıştan yana olmak

Zor zanaat..

Filistin-İsrail konusunda bir tuhaf gelişmede bu açıdan…

Avrupa’nın ortasında iptal edilen konserlerim..

“İsviçre’de iptal edilen konserlerim üzerine zorunlu açıklama”

İsviçre’de Migros firmasının konser organizasyonu biriminin yapacağı, planlanmış 4 konserimizde ben programdan çıkarıldım. Migros firması yetkilileri sebep olarak İsrail-Filistin gerilimi konusunda sosyal medyamda yansıttığım fikirlerimi gösterdiler. Tüm yazdıklarım hiçbir değişiklik olmadan sosyal medyamda durmaktadır. Kendileri de bir açıklama yapacaktır. 23 Ekim Zürih, 24 Ekim Bern, 25 Ekim Cenevre ve 26 Ekim Luzern’deki bu konserlerde Birmingham Orkestrası ile beraber sahneye çıkmam, bu karar sebebi ile mümkün olmayacak. Sanatseverlere iletmek isterim.

“Tüm açıklamalarım barış içindi”

Ortadoğu krizi sürecinde toplam 3 tweet ve bir de konuşma yaptığım video yayınladım. Ben barıştan yanayım. Tüm açıklamalarım da barış içindi ve her zaman iyiden, uzlaşıdan, güzel bir geleceğin beraber yaratılmasından yana oldum.

“Erdoğan’ın yaklaşımını her iki tarafa karşı da sağduyulu ve barışçıl buldum”

İsrail’e 24 yıldır giden biriyim. Hepimiz gibi terör olaylarından üzüntü duydum. Bu dertli konuya, iki tarafı da anlamaya çalışan bir yaklaşımım olmuştur. Netanyahu’nun hiçbir geleceği olmayan savaş siyasetini çok yanlış ve canice bulduğumu da yazdım. Ve son olarak Erdoğan’ın bu konudaki yaklaşımını her iki tarafa karşı da sağduyulu ve barışçıl buldum, destekledim.

“Avrupa’da ifade özgürlüğü var diye bilirdim”

Tüm bunlardan rahatsızlık duyulmasını, hatta konser iptaline dönüşmesini tuhaf karşılamakla beraber benim açımdan yapacak bir şey yok. Dinlenmediğimiz, sesimizin duyulmak istenmediği bir ortamdayız. Ben Avrupa’da ifade özgürlüğüne güven duyulur, karanlık ve anlayışsızlık yaşanmaz diye bilirdim. Bu rahatsız edici olay babında güvenim oldukça sarsıldı. Bunu belirtmek isterim. Her bireyin bir görüşü olmalıdır. Ve daha da mühimi bu görüşler mesleki hayatımıza yansımamalıdır. Ben barıştan ve insanlıktan yanayım. Müziğimi de insanlara umut olmak için yapan biriyim.

İlgili Haberler