Ekonomi

Emeklilere 29 Ekim ikramiyesi yattı mı, ne zaman verilecek? 5000 TL emekli ikramiyesinde son durum ne? (29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ikramiyesi)

Emeklilere 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ikramiyelerinin ne zaman yatırılacağı, milyonlarca emekli tarafından sorgulanmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamayla birlikte, Cumhuriyet’in 100. Yılına özel, emeklilere bir defaya mahsus olmak üzere 5000 TL ödeme yapılması kararlaştırıldı. Öte yandan emekliye 5000 TL ikramiye ödemeleri Meclis’te yasalaştı. Peki, emeklilere 29 Ekim ikramiyesi yattı mı, ne zaman verilecek? 5000 TL emekli ikramiyesinde son durum ne?

Emeklilere 5000 TL ikramiye ödemeleri için geri sayım başladı. Milyonlarca SSK ve Bağ-kur emeklisi, 29 Ekim ikramiyelerinin ne zaman hesaplara yatırılacağını sorguluyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunda, emeklilere bir defaya mahsus olmak üzere 5000 TL ödenmesini öngören düzenleme yasalaştı. Peki, emeklilere 29 Ekim ikramiyesi ne zaman yatırılacak?TBMM Genel Kurulunda, çalışmayan emeklilere bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin lira ödenmesini öngören düzenleme yasalaştı ve ikramiyelerin ödeneceği tarih belli oldu.Buna göre; Emekliye 5000 TL ikramiye ödemeleri en geç kasım ayının ilk yarısında hesaplara yatırılacak.Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Emeklilerimize bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin lira ödeme yapmayı kararlaştırdık. Bütçemize maliyeti 61 milyar lirayı geçen bu ödemeler, kasım ayının ilk yarısı itibarıyla emeklilerimizin hesabına yatırılmış olacak.” dedi.Emekli aylığı alıp sigortalı olarak çalışanlar, ikramiyenin dışında tutuldu. Diğer emeklilere, kasım ayı içinde ikramiye ödenecek. 12.2 milyon emekliye ödeme yapılacak.Dul olup çocuğu olmayanların yüzde 75, dul olup çocuğu olanların yüzde 50, yetim olanların ise yüzde 25 oranında ikramiyeden faydalanması bekleniyor.Buna göre dul olup çocuğu olmayan kişilere 3750 lira, dul olup çocuğu olan kişilere 2500 lira, yetimlere ise 1250 lira ödeme yapılması bekleniyor.

İlgili Haberler