GündemManşet

Cumhuriyet’in 100. yılında 2 çirkin saldırı!

Olay, 27 Ekim Çarşamba günü akşam saatlerinde Karadeniz Mahallesi Karadeniz Metro İstasyonu’nda meydana geldi. Cumhuriyetin 100’üncü yılı kutlamaları kapsamında metroya asılan Türk bayraklarını,  Erhan T. (38) isimli kişi yırtarak yere atıp üzerine bastı.

Olay anında yolcular arasında bulunan polis memuru E.G. tarafından müdahale edilen Erhan T. yakalandı. Erhan T.’nin gözlatına alınmamak için direnmesi nedeniyle olay yerine çok sayıda polis ekibi sevk edildi. Özel harekat polislerinin de desteğiyle Erhan T. gözaltına alındı. Müdahale sırasında ise polis memuru E.G. ile güvenlik görevlisi Ü.B. yaralandı. Emniyete götürülen şüphelinin 14 suç kaydının olduğu öğrenildi.

TUTUKLANDI

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Erhan T. çıkarıldığı mahkemece “Atatürk’ün manevi hatırasına hakaret ve devletin egemenlik alametlerini aşağılama” ve “görevi yaptırmamak için direnme” suçlarından tutuklandı.

KAYSERİ

Kayseri’nin İncesu ilçesinde lise öğrencileri A.K., A.N. ve H.E., Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğrafını yaktı. Öğrencilerden A.K.’nin fotoğrafı ateşe verdiği, diğer arkadaşlarının ise yanında bulunduğu öğrenildi. Yaşanan olay sosyal medyada da paylaşıldı. Olayın ardından 3 öğrenci, jandarma ekiplerince gözaltına alındı.

Konuyla ilgili Kayseri Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, “Kayseri’de, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğrafının yakılması olayına ilişkin sosyal medya platformlarında bir videonun dolaşıma girdiği tespit edilmiştir. Bahse konu olaya karışan kişiler tespit edilerek gözaltına alınmış olup, adli ve idari süreç başlatılmıştır” ifadelerine yer verildi. 

 

İlgili Haberler