Ekonomi

Airbnb ve günlük kiralama ile düzenlemesiyle kiralarda düşüş beklentisi

İZİN BELGESİNE TALEP DÜŞÜK

İstanbul Emlak Komisyoncuları Esnaf Odası Başkanı Nizameddin Aşa, yönetmeliğin emlak piyasasına etkisini değerlendirdi.

Aşa, daha önce kısa dönem kiralama yapanların yeni yönetmelikte yer alan sınır ve kurallardan dolayı kısa dönem kiralama uygulamalarından vazgeçtiğini ve izin belgesine olan talebin düşük olduğunu düşündüklerini ifade ederken, yönetmelik sonrası İstanbul’un özellikle merkezi ve turistik noktalarında birçok evin piyasaya çıkacağını, bu durumun ise yüksek kira fiyatlarını düşürebileceğini ifade etti.

Emlakçılar ise, son dönemde, daha önce kısa dönem kiralama yapan müşterilerinin uzun dönem kiralama yapmak üzere kendilerine müracaat ettiğini ifade etti.

PİYASAYI OLUMSUZ ETKİLİYORDU

İstanbul Emlak Komisyoncuları Esnaf Odası Başkanı Nizameddin Aşa, “Bunu zaten daha önce de defalarca ifade ettik bu tip günlük ev sadece Airbnb de değil günlük kendisi de kiralık ev veren vatandaşlar piyasayı olumsuz etkiliyordu. Piyasaya sunulacak olan arz edilecek olacak evler günlük gidiyordu , haftalık gidiyordu biz de bunun piyasayı kötü etkilediğini ifade etmiştik zaten. Bu tip günlük ya da haftalık kiralama zaten konaklama sıfatındadır, konaklama statüsünde olduğu için devlet de buna el attı Kültür ve Turizm Bakanlığı’nı efendim, Ticaret Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı’nı da bu konuda ikaz ettik, bilgi verdik daha doğrusu, böyle olduğunu anlattık onlar da evet dedi, kötü bir olay hem kayıt dışı ekonomi yaratıyorlar hem de kiralık ev adetini düşürüyorlar.” dedi.

EV BOLLUĞU BAŞLADI

Aşa, şöyle devam etti:

“Şimdi, 1 Ocak itibarıyla bunlar tamamen yasaklandı eğer yapmak istiyorsa vatandaş, o kanunun o maddesine uyacak aynı bir otel gibi bir pansiyon gibi ona bir ruhsat alacak onla ilgili işlemleri yerine getirecek ki mümkün değil onu söyleyeyim, ben biliyorum o mevzuatı yani öyle bir apartman katı falan mümkün değil onu yapamaz. Onun için bu evler yine piyasaya dönecek. İlan sayısı yine çoğalacak, yani bu tip evler artık ne olacak, normal kiralık ilana çıkacak ve piyasaya dönecek. O şekilde biz bunun da fiyatları etkilemesini bekliyoruz yani kiralık ev fiyatlarının bir miktar düşeceğini bu vesileyle. Çünkü arz çok önemli, diyoruz ki ev yok, ama biz ama geçen sene biliyorsunuz hiç kimsenin elinde ev yoktu bir tane evin peşinde 10 kişi kuyruğa geçiyordu. O dönemi de yaşadık biz ama şu anda ev daha çok yani ev bolluğu başladı yavaş yavaş.“ 

50 BİNİN ÜZERİNDE BİR ADET BEKLİYORUM

Aşa, “Şimdi, en son bir açıklama duydum kesin emin değilim ama 50 bin civarında bir evin piyasaya hızlı bir şekilde döneceğinden bahsedildi. Ben bunun çok daha fazla olduğuna inanıyorum o tespit nasıl yapıldı, kim yaptı bilemiyorum ama ben 50 binin üstünde bir adet bekliyorum. Bu da önemli bir miktar, piyasayı iyi yönde; yani fiyatın düşmesi yönünde etkileyecek diye düşünüyorum. Bu evler İstanbul’un hemen hemen her semtinde mevcut bazı uzak çeper ilçeler dediğimiz dışındaki orada bile tek tük var merkez dediğimiz yerlerinde İstanbul’da Kadıköy, Beyoğlu, Bakırköy, Beşiktaş ve Fatih’te bol miktarda mevcut bunlar bunun dışında da büyük konut sitelerinin olduğu Başakşehir,Beylikdüzü,Esenyurt gibi semtlerde de çok çok fazla vardı.” dedi.

SON ÜÇ AYDA BU İŞİN PSİKOLOJİSİ BAŞLADI

“Şu son üç ayda bu işin psikolojisi başladı yani böyle günlük ev veren kişiler artık veremeyeceğini bildiği için tedirgin oldu.” diyen Aşa, “Zaten günlük kiralık ev vermek zaten yasak. Sadece bu kanunla ilgili değil, kanundan önce de yasak vardı, İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi vardı.” ifadelerini kullandı.

EV BOLLAŞIYOR FİYATLAR DÜŞECEK

Aşa, “Son 1-2 ay içinde kiralık ev adedi çoğaldı biz de bunu ona da bağlıyoruz fiyatların yüksek olmasına da bağlıyoruz birçok sebebi var tabi bunun zaten bir ev bolluğu yavaş yavaş çıkmaya başladı. Eskiden emlakçının elinde hiçbir ev yokken, şu anda her emlakçının elinde 3 tane 5 tane kiralık ev var yani, bakıyorsun, bir sokağa çık en az 3-5 tane afiş görebiliyorsun yani ev bollaşıyor ve fiyatlarda düşecek.” dedi.


NTV’yi sosyal medyadan takip edin

İlgili Haberler