Dünya

AB’den Guterres’e destek mesajı: Çalışmalarını tam olarak destekliyoruz

BM Güvenlik Konseyi’ndeki açıklamalarının ardından İsrail’in tepki göstererek istifasını istediği Birleşmiş BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e AB’den destek geldi. AB Dış İlişkiler Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell yaptığı açıklamada, Guterres’in sözlerinin çarpıtıldığını belirterek, Guterres’in İsrail’e yönelik saldırıları açıkça kınadığını ifade etti. Borrell, Guteress’in tüm sivillerin hayatlarının aynı değerde olduğunu ve uluslararası insancıl hukukun 7 Ekim’den önce ve sonra da herkes için geçerli olduğunu da açıkça ifade ettiğini aktardı. Borrell, “Orta Doğu’da ve tüm dünyada barış ve insani yardım için Guterres ve BM personelinin çalışmalarını tam olarak destekliyoruz” dedi.

Guterres ne demişti?

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, 24 Ekim’de BM Güvenlik Konseyi’ndeki yaptığı konuşmada, Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırılarının durup dururken başlamadığının kabul edilmesinin önemli olduğunu belirterek, “Filistin halkı 56 yıldır boğucu bir işgale maruz kalıyor. Topraklarının sürekli olarak yerleşim yerleri tarafından yutulduğunu, ekonomilerinin tıkandığını, insanlarının yerinden edildiğini ve evlerinin yıkıldığını gördüler. İçinde bulundukları zor duruma siyasi bir çözüm bulma umutları yok oluyor” ifadelerini kullanmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRErmenistan ‘Barış Kavşağı’nı duyurdu! Türkiye ve Azerbaycan’ı merkeze koyduHaberi Görüntüle

Guterres, söz konusu konuşması sonrası yaptığı açıklamada ise, “Dün Güvenlik Konseyi’ndeki bazı açıklamalarımın sanki Hamas’ın terör eylemlerini meşrulaştırıyormuş gibi yanlış yorumlanması karşısında şok oldum” demişti.

‘İSRAİL İNTİKAM SAVAŞI YÜRÜTÜYOR’Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el Maliki, İsrail’in Gazze’yi tamamen yok etmeyi amaçlayan bir “intikam savaşı” yürüttüğünü söyledi.

İSRAİL REFAH’TA EV VURDU

Filistin İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah kentinin Al-Jneina Mahallesi’nde Al-Shaer ailesinin yaşadığı evi vurduğu bildirildi. Saldırıda en az 11 kişinin hayatını kaybettiği, çok sayıda kişinin yaralandığı aktarıldı.

HAMAS: 50 ESİR İSRAİL SALDIRILARINDA ÖLDÜ

Kassam Tugayları’nın resmi Telegram hesabından yapılan açıklamada İsrail saldırılarında ölen rehine sayısının 50’ye yükseldiği bildirildi. İsrail kanadı bugün yaptığı güncellemede Hamas’ın elindeki rehine sayısını 224 olarak açıklamıştı.

Meksika’yı 'Otis' vurdu! En az 27 kişi yaşamını yitirdi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRMeksika’yı ‘Otis’ vurdu! En az 27 kişi yaşamını yitirdiHaberi Görüntüle

İSRAİL’İN GECE BASKININDAN YENİ DETAYLAR

Guardian gazetesi, kaynaklardan edindiği bilgilerde İsrail ordusunun dün gece saatlerce Hamas ile çatıştığını yazdı. Buldozerler ve tanklar ile desteklenen operasyon hakkında İngiliz medyası ‘Savaşın sonraki aşamaları için bölge şekillendirmesi’ değerlendirmesinde bulundu. Yerel basına yansıyan gelişmelerde ise çatışmalarda İsrail’in kayıp vermediği açıklandı.

İSRAİL’DEN LÜBNAN’A HAVA SALDIRISILübnan devlet medyası, İsrail’in ülkeye hava saldırısı düzenlediğini bildirdi. Herhangi bir can kaybının yaşanmadığı saldırıda bazı tarlalarda yangın çıktı. Hizbullah ile sık sık kuzeyde ‘küçük’ seviyelerde çatışan İsrail, uzmanlara göre olası bir savaşta 3 ila 5 bin arasında tecrübeli Hizbullah savaşçılarıyla karşı karşıya kalacak.

LULA: BU BİR SAVAŞ DEĞİL, SOYKIRIM

Brezilya lideri Lula de Silva, Gazze’deki bir savaş değil binlerce çocuğun ölümüne yol açan bir soykırım yaşandığını söyledi. Lula, “Orta Doğu’da şu anda olup bitenler çok ciddi. Kimin neden olduğu ya da hatalı olduğuyla ilgili değil. Sorun şu ki, bu bir savaş değil, çatışmayla hiçbir ilgisi olmayan ancak kurban olan 2 bin çocuğun ölümü bir soykırımdır” dedi.

FİLİSTİNLİ GAZETECİ VE ÇOCUKLARI İSRAİL SALDIRISINDA ÖLDÜAl Jazeera televizyonunun Gazze büro şefi Vail el Dahduh’un eşi ve çocuklarının İsrail hava saldırısında öldürülmesini, Filistinli bir gazetecinin çocuklarıyla evinde bombalanması izledi.Filistinli gazeteci Dua Şerif ve çocuklarının yaşadığı ev, Perşembe gününün ilk saatlerinde İsrail jetleri tarafından hedef alındı.

İsrail'in kanıtı boşa çıktı! New York Times gündemi değiştirdi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRİsrail’in kanıtı boşa çıktı! New York Times gündemi değiştirdiHaberi Görüntüle

İlgili Haberler