Otomobil

1967 model klasik elektriklendi: İngiliz şirket resmi olarak lisans aldı

Merkezi İngiltere’de bulunan teknoloji şirketi Charge Cars, 1967 Ford Mustang Fastback’i tamamen elektrikli olarak yeniden üretiyor. Şirket son olarak Ford ile lisans ortaklığı imzaladıklarını duyurdu.

Her geçen gün hayatımıza yeni bir elektrikli otomobil markası veya modeli girerken, bir yandan eski klasiklerin dönüşümüne şehit oluyoruz.Eskinin kükreyen canavarlarını sessiz birer teknoloji harikasıan çeviren firmalardan biri de son dönemde adından söz ettiren Charge Cars firması.1967 Ford Mustang Fastback modelini elektrikli  hale getiren ve günümüz teknolojiyle donatan Charge Cars’ın gündemde olmasınınsebebi Ford ile yaptığı anlaşma oldu.İngiliz şirket, aldıkları lisansla modelin tamamen kendileri tarafından tasarlanma ve üretme imkanına kavuştuklarını duyurdu.Yalnızca 499 adet üretilecek olan elektrikli retro model hala bir Mustang gibi görünse de küçük değişimler yaşamış. 
Zemine yerleştirilen 64 kWh piller araca 320 kilometre menzil sağlıyor.Araçta her tekerlekte 1 adet olmak üzere dört adet 100 kW’lık elektrik motorun bulunuyor. Toplam 400 kW (536 bg) güç, 1520 Nm tork değerleri ve dört tekerlekten çekiş sistemiyle aracın 0- 96 km/sa hızlanması sadece 3,9 saniye sürüyor.Aracın içinin ise tamamen yenilendiğini görüyoruz. 67 modeli anımsatan 3 kollu direksiyonun dışında her yer tamamen modern çizgilere sahip.Tabi bu özel modellerin her birinin 350.000 pound’luk fiyatı, piyasadaki son model elektrikli araçların çok üzerinde.

İlgili Haberler